Krúžky a kluby

Odysea Mysle

Čo je Odysea mysle?

• Odysea mysle predstavuje najväčšiu celosvetovú sútaž detí a mládeže v tvorivom riešení úloh. Je to program, ktorý sa začína vždy na začiatku školského roku, kedy tímy dostanú pät úloh.

Aké je poslanie Odysey Mysle?

• Poslaním Odysey mysle je posilnit rozvoj tvorivého myslenia a zručností tvorivého riešenia úloh. Odysea mysle ucí, že tvoriví ludia nemusia myslieť rovnako, ale casto idú rôznymi cestami. Neexistuje len jediná správna odpoveď. Tvorivé riešenia sa rodia pri spolupráci v tíme a pri riskovaní.

Aké sú ciele tímu?

• Nájsť cestou tvorivého myslenia a originálneho riešenia úloh, a to:
  • spolocným riešením úloh
  • úctou k druhému,
  • spoluprácou pri štúdiu,
  • osobitým originálnym myslením,
  • Sústredenostou a obetavostou pri štúdiu,
  • vytvorením príjemného a vhodného prostredia na prácu

Kto sa môže zapojiť do Odysey mysle?

• Do Odysey mysle sa môže prihlásit akékolvek 5 až 7 clenné družstvo detí a mládeže od 5 do 25 rokov, ktoré má svojho vedúceho, alebo trénera (osoba nad 18 rokov), ktorý dozerá a pripravuje svoj tím pocas roka na sútaž. Jednotlivé tímy sú rozdelené do 5 vekových kategórií:
  • predškolský vek (nesútažné)
  • deti do 12 rokov
  • do 15 rokov
  • do 18 rokov
  • vysokoškolské tímy

Ako to všetko prebieha?

• Celá sútaž pozostáva z dvoch hlavných castí. Prvá je dlhodobý problém na ktorého riešení pracujú tímy pocas celého roka samostatne. Dlhodobé problémy sa každý rok menia, stále sú iba okruhy ich znenia. V tejto casti podla presne stanovených pravidiel tím postaví, nacvicí alebo pripraví 8 minútovú prezentáciu, alebo predstavenie svojho riešenia ktorú prezentuje na sútaži. Okrem samotnej podstaty danej úlohy rozhodcovia hodnotia aj štýl, nápaditost, vtipnost a netradicnost riešenia. Druhou castou je spontánny problém. Pri tejto casti sa zadanie úlohy dozvie každý tím až priamo na mieste "cinu". Táto úloha má dokázat ako tím spolupracuje, ako rýchlo a kreatívne dokáže reagovat na nové problémy bez prípravy a dlhého premýšlania. Dlžka tejto casti býva 2 až 5 min. v závislosti od druhu úlohy (viac nájdete tu). Nakoniec sa body scítajú, percentuálne rozdelia a urcia vítazi.

Prostredníctvom riešenia daných úloh deti získavajú celoživotné skúsenosti, ktoré môžu neskôr využit pri práci v kolektíve, pri rozhodovaní, riešení koncepcných úloh a pri ocenovaní druhých. Buduje sa rešpekt voci iným a ich názorom. Odysea mysle tiež rozvíja schopnosti a zrucnosti integrovat tvorivost do bežného školského pracovného procesu.

• Centrum voľného času Drahovce
    Školská 907/2, 92241 Drahovce